Logiczne myślenie, to inaczej zdolność do integrowania informacji. Dzięki umiejętności logicznego myślenia potrafimy zrozumieć sens wypowiedzi, czytanego tekstu, jesteśmy w stanie wykonywać działania matematyczne. Logiczne myślenie to po prostu rozumowanie, które pozwala nam wnioskować, odnosić teraźniejszą sytuację do minionych wydarzeń, czy myśleć na zasadzie przyczyna-skutek.
Za logiczne myślenie odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu, w której gromadzą się i porządkują wszystkie informacje. Już nie raz wspominaliśmy, że zabawy z klockami KORBO ćwiczą lewą półkulę oraz wspomagają synchronizację półkul mózgowych.
W jaki sposób możemy wykorzystać klocki KORBO, aby wspierać u dzieci rozwój logicznego myślenia?
Myślenie jest złożoną umiejętnością, na którą składa się wiele procesów – wymaga ono sprawnej uwagi, pamięci, a także opiera się na inteligencji i wiedzy danej jednostki. Logiczne myślenie jest rodzajem myślenia wykorzystywanym w trakcie różnych łamigłówek, gier, zagadek.
Klocki KORBO możemy wykorzystać do stworzenia nowych wersji gier, które wszyscy doskonale znamy: statki, kółko-krzyżyk, warcaby, chińczyk. Zamiast pionków, kartek i długopisów wykorzystamy platformy i zębatki. To dopiero zabawa! Te znane i powszechnie używane gry mają to do siebie, że po pewnym czasie zaczynają się dzieciom nudzić. Wtedy z pomocą przychodzą klocki KORBO!
Ponadto logiczne myślenie będziemy ćwiczyć bawiąc się klockami w najprostsze zabawy – nawet z najmłodszymi: przeliczanie klocków, składanie i rozkładanie budowli, wrzucanie klocków do pudełka i wyjmowanie ich, określanie gdzie jest dużo klocków, a gdzie mało, gdzie więcej, a gdzie mniej. Można bawić się w chowanie klocka pod jednym z trzech jednakowych pudełek i zabawa w mieszanie pudełek oraz znajdowanie zguby. Świetną zabawą jest segregacja klocków według kolorów (do pudełek w różnych kolorach) lub kształtów (dopasowując obrazek z konkretnym kształtem). Jak najbardziej możemy ćwiczyć rozumienie pojęć: na, w , pod, w czasie zabawy, np. układanie klocków na stole, pod stołem, chowanie klocków do torby. Chowamy klocek, pytamy: ,,Gdzie jest klocek?”, dziecko szuka, my podpowiadamy: ,,Klocek jest pod stołem”.
Zabaw logicznych dla dzieci jest mnóstwo – wszystko zależy od tego, co wymyślimy lub co wymyślą nasze dzieci!