Korbo Blocks i motoryka duża

Motoryka duża – jak ją rozwijać z Korbo Blocks?

Motoryka jest pojęciem określającym stopień rozwoju ruchowego dziecka. Poznaliśmy już w poprzednich postach, czym jest motoryka mała i jak klocki KORBO pomagają w jej rozwijaniu. Nadszedł czas na 2 typ motoryki – tak zwaną motorykę dużą.

Co ten termin za sobą kryje? 

Motoryka duża to wszystkie obszerne ruchy, w które jest zaangażowane całe nasze ciało lub znaczna jego część: np. ręce i nogi. Łatwo więc od razu skojarzyć, że motoryka duża, to m. in. chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, czołganie się, skakanie. Najprościej rzecz ujmując motoryka duża to każda codzienna aktywność ruchowa dziecka, która rozwija jego układ nerwowy, a co za tym idzie koordynację ruchową ciała oraz koncentrację uwagi. To właśnie aktywność ruchowa dziecka, czyli motoryka duża najmocniej wpływa na rozwój motoryki małej! Jeśli dziecko będzie sprawne ruchowo, będzie próbowało różnych aktywności fizycznych i nie będzie miało trudności z ćwiczeniami, to najprawdopodobniej sprawność jego palców i rąk również będzie na wysokim poziomie.

Klocki KORBO mogą wspierać rozwój nie tylko motoryki małej, ale także dużej. Chociażby wspomniane budowanie wieży z klocków ćwiczy obydwa typy motoryki. Aby włożyć jeden klocek na drugi, dziecko musi użyć siły od środka ciała. Gdy przenosi klocek z jednego miejsca w pomieszczeniu, aby ułożyć go na wieży w innej części, to również ćwiczy motorykę dużą! Ponadto można wykorzystać klocki w czasie przerwy śródlekcyjnej, czy zajęć wychowania fizycznego (np. połóż się na plecach, ułóż klocek na brzuchu, unoś tułów do góry tak, aby klocek nie spadł). Kolejny pomysł to jazda na deskorolce (na brzuchu, odpychając się tylko rękami, lub w pozycji siedzącej przyciągając się rękami po linie) i przekładanie klocków z pudełka w jednej części sali na platformę w drugiej. W taki sposób można stworzyć wspaniałe budowle według wzoru lub własnego pomysłu np. w parach, czy kilkuosobowych zespołach. Wspaniałym pomysłem na ćwiczenie pracy zespołowej, czyli tzw. TEAMBUILDING jest zamiana stanowisk z budowlami po 5, czy 10 minutach. Wtedy konstruujemy dalej budowlę, którą rozpoczęła inna grupa.

Można też tworzyć budowle z KORBO w ruchu: na huśtawce, na ruchomym dysku. To wspaniale wpływa na ćwiczenie równowagi dziecka. Świetnym pomysłem jest także układanie torów przeszkód dla dzieciaków! Możemy wtedy przenosić klocki z miejsca na miejsce, przeliczać je w trakcie zadań, urządzić sztafetę z klockiem (każda drużyna może otrzymać klocki w innym kolorze). Warto również wykorzystać możliwość układania sekwencji – 4 różne ćwiczenia fizyczne, to 4 klocki KORBO (np. podskoki, bieg od startu do mety, przysiady i „jaskółka”). Z powodzeniem zakodować można również elementy ćwiczeń z treningu piłki nożnej, koszykówki, akrobatyki, tańca, czy nawet grę w klasy, grę w gumę.

Klocki KORBO są sprzymierzeńcem każdego dziecka szczególnie w czasach, gdy dzieci więcej siedzą, niż się ruszają!

Film instruktażowy – Korbo Blocks – Motoryka duża